


Ronea LED outdoor wall light including motion detector
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED outdoor wall light Ronea motion detector IP44 180x250mm 3000K 10.3W 1200lm 230V dark gray aluminum
- IP protection: IP44 - splash-proof
- for the 230V direct connection
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 3000K - warm white
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 58 x W: 180 x D: 250mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | Dark gray |
| material | aluminum |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | motion detector |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Rated luminous flux (lumens) | 680lm |
| Luminous flux LED module | 1200lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 10.3W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 83 W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class I |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer height | 16mm |
| Transformer width | 46mm |
| Transformer depth | 99mm |
| Dimensions |
Length
: 58 mm Width : 180 mm Height : 58 mm |
| Dimmable | No |
| Color | dark gray |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 680 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

