



LED outdoor wall light Puka seawater resistant IP44 round 110x125mm 3000K 8.5W 460lm 230V anthracite aluminum
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED outdoor wall light Puka seawater resistant IP44 round 110x125mm 3000K 8.5W 460lm 230V anthracite aluminum
- Seawater-resistant light for use near the coast
- Color temperature: 3000K - warm white
- IP protection: IP44 - splash-proof
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- For attractive light accents on exterior walls
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 315 x W: 110 x D: 125 mm |
| shape | around |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | anthracite |
| material | aluminum |
| Seawater resistant | Seawater resistant |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 460lm |
| Luminous flux LED module | 800lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 8.5W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Equivalent to incandescent lamp | 60W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class I |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| absorbed power | 8.5W |
| Dimensions |
Length
: 315 mm Width : 110 mm Height : 315 mm |
| Dimmable | No |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 460 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

