


LED outdoor wall light Ikosea motion detector insect-friendly IP44 50x203mm 3000K 4.4W 350lm 230V anthracite plastic
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED outdoor wall light Smart Home Zigbee Ikosea motion detector insect-friendly IP44 50x203mm 3000K 4.4W 350lm 230V anthracite plastic
- sets indirect lighting accents in outdoor areas
- IP protection: IP44 - splash-proof
- suitable for outdoor use
- Color temperature: 3000K - warm white
- Automatic switching through integrated motion detector
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 185 x W: 50 x D: 203mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | anthracite |
| material | plastic |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | motion detector |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 350lm |
| Luminous flux LED module | 560lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4.4W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 32W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the luminaire must be replaced. |
| absorbed power | 4.5W |
| Dimensions |
Length
: 185 mm Width : 50 mm Height : 185 mm |
| Dimmable | No |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 350 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

