






LED outdoor wall light Flame IP44 square 102x100mm 3000K 2x5.8W 2x540lm 230V anthracite aluminum
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED outdoor wall light Flame IP44 square 102x100mm 3000K 2x5.8W 2x540lm 230V anthracite aluminum
- Single light including LED module
- sets indirect lighting accents in the outdoor area
- Color temperature: 3000K - warm white
- efficient LED technology
- IP protection: IP44 - splash-proof
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 220 x W: 102 x D: 100mm |
| shape | square |
| Design and material | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | anthracite |
| material | aluminum |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Wall mounting |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Beam angle | 105° |
| Rated luminous flux (lumens) | 540lm |
| Luminous flux LED module | 710lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 5.8W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 54W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 2x |
| Protection class | Protection class I |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| absorbed power | 13.2W |
| Dimensions |
Length
: 220 mm Width : 102 mm Height : 220 mm |
| Dimmable | No |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 540 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

