

LED module recessed light Nova Mini Coin round 35mm Coin 4W 310lm 230V 2700K Clear
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED module recessed light Nova Mini Coin round 35mm Coin 4W 310lm 230V 2700K Clear
- LED module with connection box, including double quick terminal for looping through
- Color temperature: 2700K - Warm white
- For 230V direct connection
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 27 mm |
| diameter | 35 mm |
| Installation opening | 54 mm |
| form | around |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Clear |
| material | plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance 6,000h | 80% |
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal lifetime | 85% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| life | 30,000 hours |
| Design life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Beam angle | 38° |
| Nominal luminous flux | 310 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Color consistency | SDCM 3 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Rated peak luminous intensity | 580 cd |
| Light intensity range | 600 cd |
| Rated/useful luminous flux | 310 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4 W |
| Technology | LED |
| Base/socket | Coin |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 29 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Power consumption | 4 W |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 27 mm Width : 310 mm Height : 27 mm Diameter : 35 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Clear |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 310 |
| Watt | 4 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

