



LED illuminated mirror Miro IP44 Tunable White 500lm 230V 11W mirror/black matt
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED illuminated mirror Miro IP44 Tunable White 500lm 230V 11W mirror/black matt
- Color temperature: 2700K - warm white to 6500K - daylight white
- With integrated LED lamp
- IP44 splash-proof for bathrooms and similar rooms
- With the Tunable White white light control, the color temperature can be adjusted individually and continuously
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | T: 105mm |
| diameter | 500mm |
| shape | around |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Black matt, mirror |
| material | metal, mirror |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Color change | Tunable White |
| Rated luminous flux (lumens) | 500 lm |
| Luminous flux LED module | 900 lm |
| Color temperature range | 3,000 - 6,500 K |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 11W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|5 Operating device can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| Recorded power | 11W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 13 VA |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE reg. no. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Width
: 500 mm Diameter : 500 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Mirror, matte black |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 500 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.
