


LED GU10 750lm 2700K chrome m dim 230V V
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Standard 230V LED reflector GU10 750lm 8W 2700K dimmable matt chrome
- Color temperature: 2700K - warm white
- Reflector lamp for directed light
- Efficient LED technology
- Dimmable
- LED reflectors produce a pleasant and even light
- Matches perfectly with the RAL material colors of the URail system
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 54mm |
| diameter | 50mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Matt chrome |
| material | plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | RC Kopp 8035.0208.0 /8078, RLC GIRA 2450 00, RLC Busch-Jäger 6523-U-102, RL Merten MEG5133-0000, RLC Eltako EUD61NP |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| power consumption | 8 kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Lamp luminous flux maintenance 6,000h | 93% |
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal service life | 93% |
| Switching cycles premature failure >= | 15000 |
| lifespan | 15,000 hours |
| Rated service life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Beam angle | 36° |
| Rated luminous flux (lumens) | 750 lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color consistency | SDCM6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Rated peak luminous intensity | 1200 cd |
| Light intensity | 1,200 cd |
| Rated/useful luminous flux | 750 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 8W |
| Technology | LED |
| Base/socket | GU10 |
| Lamp design | reflector |
| Dimmable | Yes |
| Bulbs included | ✓ |
| Equivalent to incandescent lamp | 56W |
| Number of equipment | 1x |
| Interchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 54 mm Width : 750 mm Height : 54 mm Diameter : 50 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt chrome |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 750 |
| Watt | 8 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


