





LED floor lamp Puric Pane 2700K 2x300lm 2x3W Black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED floor lamp Smart Home Zigbee Puric Pane 2700K 2x300lm 2x3W Black
- Creates a cozy living atmosphere with light in the living room, bedroom, hallway and much more.
- Color temperature: 2700K - warm white
- Paulmann Zigbee products can generally be used with any Smart Home control unit that has a Zigbee interface
- Efficient LED technology
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 1,450 mm |
| diameter | 180mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | Metal, plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | Paulmann SmartHome Zigbee Gent 500.67, Paulmann 501.34 Smart Switch |
| connections | |
|---|---|
| with plug transformer | with plug transformer |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700K |
| Beam angle | 48° |
| Nominal luminous flux (lumens) | 300lm |
| Luminous flux LED module | 400lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle LED module | 48° |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 3W |
| Dimmable | Yes |
| Radio system | Zigbee |
| Technology | LED |
| Equivalent to incandescent lamp | 59 W |
| Maximum power | max. 2x6W |
| Dimming | with Smart Home |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 2x |
| Protection class | Protection class II |
| Radio frequency | 2.4GHz |
| absorbed power | 12W |
| Dimensions |
Length
: 1450 mm Height : 1450 mm Diameter : 180 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 300 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

