



LED external panel Lamina
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED outdoor panel Lamina incl. motion detector IP44 square 250x250mm 3000K 14.5W 1100lm 230V white plastic
- Backlight technology for an even more subtle, almost floating lighting look
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 47 x W: 250 x D: 250mm |
| shape | square |
| Design and material | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | White |
| material | plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Wall mounting |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | motion detector |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Rated luminous flux (lumens) | 950lm |
| Luminous flux LED module | 1100lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 14.5W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Equivalent to incandescent lamp | 77W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| Dimensions |
Length
: 250 mm Width : 250 mm Height : 250 mm |
| Dimmable | No |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 950 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

