



LED recessed light Nova Mini Coin single light rigid IP44 round 65mm Coin 4W 310lm 230V 2700K brushed iron
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed light Nova Mini Coin single light rigid IP44 round 65mm Coin 4W 310lm 230V 2700K brushed iron
- Set of 1 light including LED module
- Color temperature: 2700K - Warm white
- For 230V direct connection
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 35 mm |
| Installation depth range | 50 mm |
| diameter | 65 mm |
| Installation opening | 55 mm |
| form | around |
| Minimum cavity depth | 35 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | brushed iron |
| material | aluminum |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Beam angle | 38° |
| Nominal luminous flux | 310 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Color consistency | SDCM 3 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4 W |
| Technology | LED |
| Base/socket | Coin |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 29 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 4 W |
| Markings | |
|---|---|
| MM character | MM character |
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Width
: 310 mm Diameter : 65 mm |
| Dimmable | No |
| Color | brushed iron |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 310 |
| Watt | 4 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

