




LED recessed light Calla pivoting IP65 round 90mm 30° 6W 530lm 230V 4000K matt chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed light Calla pivoting IP65 round 90mm 30° 6W 530lm 230V 4000K matt chrome
- Set of 1 light including LED module
- Color temperature: 4000K - neutral white
- IP65 jet-water protected for damp rooms or outdoor use
- With swiveling spots for optimal illumination
- For 230V direct connection
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 40 mm |
| Installation depth range | 55 mm |
| diameter | 90 mm |
| Installation opening | 68 mm |
| form | around |
| Minimum cavity depth | 40 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Matt chrome |
| material | plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 4000 K |
| Beam angle | 100° |
| Nominal luminous flux | 530 lm |
| Luminous flux LED module | 680 lm |
| Color temperature range | 4000 K |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 6 W |
| Swivel range | 30° |
| Technology | LED |
| IP protection | IP65 ceiling mounting |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 53 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| Power consumption | 6 W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 11 VA |
| Markings | |
|---|---|
| MM character | MM character |
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Width
: 530 mm Diameter : 90 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Matt chrome |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 530 |
| IP rating | IP65 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

