


LED Eco-Line GU10 450lm 3000K 100°
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Eco-Line Standard 230V LED reflector GU10 450lm 2.5W 3000K Silver
- 3.5x longer lifespan compared to conventional LED lamps
- Made of high-quality solid glass
- For all lights with GU10 socket
- Ultra-efficient LED technology
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 54mm |
| diameter | 50mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Silver |
| material | Glass |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | A |
| power consumption | 3 kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance 6,000h | 96% |
| Lumen maintenance at the end of the nominal life | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 15000 |
| lifespan | 50,000 hours |
| Design life | 50000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Beam angle | 100° |
| Nominal luminous flux | 450lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Color consistency | SDCM6 |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Rated peak luminous intensity | 235 cd |
| Light intensity range | 235 cd |
| Rated/Useful luminous flux | 450lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 2.5W |
| Technology | LED |
| Base/Socket | GU10 |
| Lamp design | reflector |
| Dimmable | No |
| Bulbs included | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 50W |
| Number of components | 1x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 54 mm Width : 450 mm Height : 54 mm Diameter : 50 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Silver |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 450 |
| Watt | 3 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

