






LED desk lamp FlexBar White Switch 1000lm 9.5W White
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED desk lamp FlexBar White Switch 1000lm 9.5W White
- Easy alignment of the lighting using the adjustable flex arm
- Including light source (built into the light)
- Whiteswitch - the colour temperature can be adjusted by pressing the wall switch several times
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 362 x W: 725 x D: 190mm |
| Plug Depth | 37mm |
| shape | around |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | White |
| material | Metal, plastic, aluminium |
| connections | |
|---|---|
| with plug transformer | with plug transformer |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Color change | White Switch |
| Nominal luminous flux (lumens) | 700lm |
| Luminous flux LED module | 1000lm |
| Color temperature range | 3,000 - 6,500K |
| Colour rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 9.5W |
| Dimmable | Yes |
| Technology | LED |
| Equivalent to incandescent lamp | 75W |
| Dimming | with integrated switch 3 step dimmable |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|4 Control gear can be replaced by end users without causing permanent damage to the luminaire. |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 23VA |
| Transformer height | 68mm |
| Transformer width | 43mm |
| Transformer depth | 27mm |
| Dimensions |
Length
: 362 mm Width : 725 mm Height : 362 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 700 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

