




Rainbow LED ceiling light with rainbow effect
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED ceiling light Rainbow with rainbow effect RGBW 4750lm 230V 38.5W chrome/white
- Can be mounted on the wall or ceiling
- Static and dynamic rainbow effect
- Incl. multifunctional IR remote control
- Night light function
- with white light control (Tunable White)
- efficient LED technology
- flat light
- Even room lighting based on the latest LED technology
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 75mm |
| diameter | 485mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White, chrome |
| material | Metal, plastic |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Color change | Color changing RGBW |
| Rated luminous flux (lumens) | 2,800lm |
| Luminous flux LED module | 4750lm |
| Color temperature range | 3,000 - 6,500K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 38.5W |
| Dimmable | Yes |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Equivalent to incandescent lamp | 250W |
| Maximum power | max. 38.5W |
| Dimming | with remote |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class I |
| Interchangeability | 2 Light source can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire.|5 Operating device can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 41.4VA |
| Accesories | |
|---|---|
| remote control | remote control |
| Dimensions |
Length
: 75 mm Height : 75 mm Diameter : 485 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | chrome, White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 2800 |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

