


LED bulb filament E27 230V 1521lm 12.5W 2700K clear
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED bulb filament E27 230V 1521lm 12.5W 2700K clear
- Classically beautiful
- Modern LED technology
- Color temperature: 2700K - warm white
- Room light all around
- Dimmable
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 126mm |
| diameter | 70mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Clear |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | RC Kopp 8035.0208.0 /8078, RC REV Ritter 501448551, RLC Müller Paladin 873 030 LED, RC Jung 225 T DE, RC Gira 0307 00/I02, RLC Busch-Jäger 6523-U-102, RC Busch-Jäger 6513U-102 |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| power consumption | 13kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Lamp luminous flux maintenance 6,000h | 85% |
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal service life | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| lifespan | 20,000h |
| Rated service life | 20000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Rated luminous flux (lumens) | 1,521lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Rated/useful luminous flux | 1521lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 12.5W |
| Dimmable | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Technology | LED |
| Base/socket | E27 |
| Design | Standard form |
| Equivalent to incandescent lamp | 100W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Interchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 126 mm Height : 126 mm Diameter : 70 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Clear |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1521 |
| Watt | 13 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


