



LED bollard light Concrea IP65 616mm 3000K 6.8W 200lm 230V Black Sandstone Concrete
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED bollard light Concrea IP65 616mm 3000K 6.8W 200lm 230V Black Sandstone Concrete
- sets indirect lighting accents in outdoor areas
- Bollard light for optimal illumination of paths
- IP protection: IP65 – jet-proof
- for 230V direct connection
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 616 x W: 160 x D: 132mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | Black sandstone |
| material | concrete |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 200lm |
| Luminous flux LED module | 630lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 6.8W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP65 |
| Equivalent to incandescent lamp | 50W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable and the luminaire must be replaced.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| absorbed power | 9W |
| Dimensions |
Length
: 616 mm Width : 160 mm Height : 616 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black sandstone |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 200 |
| IP rating | IP65 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

