





Plantation 5-light chandelier in burnished brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
A Hinkley classic, the ornate Plantation collection features exceptional, pineapple-shaped clear optical glass that makes a sophisticated statement. Sophisticated metalwork in bright burnished bronze features complementary leaf-like and intricate decorative casting details.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 220 mm, D: 122 mm, P: 165 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 12.18 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Burnished brass |
| Family | Plantation |
| Width | 560 mm |
| Product weight | 10.96 |
| diameter | 560 mm |
| Installation height | 622 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 729 mm |
| Maximum waste | 2299 mm |
| Building materials | Solid brass, clear optical glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 5 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/Wire/Cord Length | 1524mm of chain. |
| Product Dimensions | H: 220mm D: 122mm P: 165mm |
| Box Dimensions | 57 x 57 x 35cm |
| Dimensions |
Width
: 560mm mm Height : 622mm mm Diameter : 560mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Brass |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442883 |

Plantation 5-light chandelier in burnished brass
Sale price1.249,50 €
