




Pave 3-Light Chandelier, Polished Nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Inspired by the craftsmanship of fine jewelers, each fixture in the Pavé lighting collection combines a crystal inlay with a polished nickel finish and white shantung silk shades to add brilliance in unexpected ways. This transitional design adds vibrant elegance to any room without overpowering the rest of the beautiful furnishings.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 406 mm, D: 457 mm, Min./Max. depth: 506 mm – 2072 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 3.85 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished nickel |
| Family | Paving |
| Product weight | 3.47 |
| diameter | 457 mm |
| Installation height | 406 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 506 mm |
| Maximum waste | 2072 mm |
| Ceiling tile paint | Polished nickel |
| Building materials | Steel, Shatung |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Dimmable lamp | Dimmable |
| Chain/wire/cord length | 1524 mm |
| Product used up | Yes |
| Technical data | H: 406 mm D: 457 mm Min./Max. Depth: 506 mm – 2072 mm |
| Carton dimensions | 21 x 46 x 51cm |
| Height adjustable | During installation |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442781 |

Pave 3-Light Chandelier, Polished Nickel
Sale price250,00 €
