








9-light chandelier for the living room – walnut
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Drawing Room is a collection in the traditional Edwardian style. The overlapping arches and fluted details are found in both the pressed glass bowls and the die-cast aluminum fixtures. The fretwork elements reflect traditional British architectural themes.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 1210 mm, D: 946 mm, Min./Max. depth: 1290 mm – 3830 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 14.06 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | walnut |
| Family | salon |
| Width | 946 mm |
| Product weight | 12.65 |
| diameter | 946 mm |
| Installation height | 1210 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 1290 mm |
| Maximum waste | 3830 mm |
| Ceiling tile paint | walnut |
| Building materials | made of steel, made of pressed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 9 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS351 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling Pan Height | 35mm |
| Ceiling Pan Width/Dia | Ø140mm |
| Chain/Wire/Cord Length | 2540mm of chain. |
| Product Dimensions | H: 1210mm D: 946mm Min/Max Depth: 1290mm - 3830mm |
| Box Dimensions | 115 x 46 x 46cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Dimensions |
Width
: 946mm mm Height : 1210mm mm Diameter : 946mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441390 |

9-light chandelier for the living room – walnut
Sale price1.149,54 €
