






Crown 6-light chandelier - Iron Gate
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Designed by Elstead Lighting, the Crown range is inspired by royal insignia and imagery from the British royal family. Key metalwork features include unique hexagonal tubes and detailed fretwork bands, finished with a gray hand-painted finish that exhibits a subtle water drop effect. The range also benefits from compact heights, ideal for buildings with lower ceilings.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 457 mm, D: 721 mm, Min./Max. depth: 559 mm – 2083 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 6.20 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Iron Gate |
| Family | crown |
| Width | 721 mm |
| Product weight | 5.58 |
| diameter | 721 mm |
| Installation height | 457 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 559 mm |
| Maximum waste | 2083 mm |
| Ceiling tile paint | Iron Gate |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 6 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 30 mm |
| Ceiling tile width/diameter | Ø128 mm |
| Chain/wire/cord length | 1542 mm chain |
| Technical data | H: 457 mm D: 721 mm Min./Max. Depth: 559 mm – 2083 mm |
| Carton dimensions | 80 x 72.4 x 40 cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 721mm mm Height : 457mm mm Diameter : 721mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441318 |

Crown 6-light chandelier - Iron Gate
Sale price174,93 €
