




Casa chandelier with 3 lights, Olde Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Casa makes the most of its fine details: clear, shabby glass, twisted wrought iron, and hand-forged Olde Black flourishes complete the rustic-elegant appeal with Spanish flair.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 586 mm, D: 128 mm, P: 108 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 5.28 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Olde Black |
| Family | House |
| Width | 422 mm |
| Product weight | 4.75 |
| diameter | 422 mm |
| Installation height | 470 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 565 mm |
| Maximum waste | 2127 mm |
| Building materials | Steel, clear seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/wire/cord length | 1524 mm chain |
| Technical data | H: 586 mm D: 128 mm P: 108 mm |
| Carton dimensions | 48.3 x 28 x 42 cm |
| Dimensions |
Width
: 422mm mm Height : 470mm mm Diameter : 422mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441148 |

Casa chandelier with 3 lights, Olde Black
Sale price224,91 €
