





Carisbrooke 6-Light Chandelier, Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Carisbrooke is a range of Gothic candelabra-style candlesticks featuring distinctive hand-tied wire curtains and ivory candle tubes. The entire range can be fitted with optional glass if required. Additionally, the CB3, CB5, and CB6 feature the Flush Convert system, allowing easy conversion from chain to semi-flush fixtures. Handcrafted by Elstead Lighting UK. Made in England.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 580 mm, D: 610 mm, Min./Max. depth: 645 mm – 2075 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 5.70 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black |
| Family | Carisbrooke |
| Width | 610 mm |
| Product weight | 5.13 |
| diameter | 610 mm |
| Installation height | 580 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 645 mm |
| Maximum waste | 2075 mm |
| Ceiling tile paint | Black |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 6 |
| Optional glass/shade | GS81 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 25 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 110 mm |
| Chain/wire/cord length | 1840 mm chain. |
| Technical data | H: 580 mm D: 610 mm Min./Max. Depth: 645 mm – 2075 mm |
| Carton dimensions | 61 x 62 x 60cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 610mm mm Height : 580mm mm Diameter : 610mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441131 |

Carisbrooke 6-Light Chandelier, Black
Sale price379,02 €
