




Gentry small pendant light with 3 lights, polished nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Gentry's traditional design is offered in several classic finishes. The clear curved glass tops, white candle sleeves, and matching candlesticks lend classic elegance to this timeless style.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 321 mm, D: 200 mm, Min./Max. depth: 422 mm – 1993 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 3.50 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished nickel |
| Family | gentry |
| Width | 200 mm |
| Product weight | 3.15 |
| diameter | 200 mm |
| Installation height | 321 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 422 mm |
| Maximum waste | 1993 mm |
| Ceiling tile paint | Polished nickel |
| Building materials | steel, clear glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E14 |
| Replacement glass/shade | GS500 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 29 mm |
| Ceiling tile width/diameter | Ø138 mm |
| Chain/wire/cord length | 1524 mm chain. |
| Technical data | H: 321mm D: 200mm Min/Max Depth: 422mm - 1993mm |
| Box Dimensions | 42.5 x 29 x 28.5cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Dimensions |
Width
: 200mm mm Height : 321mm mm Diameter : 200mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442201 |

Gentry small pendant light with 3 lights, polished nickel
Sale price319,87 €
