


Inner Glow Edition LED bulb inner bulb ring pattern E27 230V 120lm 3.6W 1800K dimmable gold
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Inner Glow Edition LED bulb inner bulb ring pattern E27 230V 120lm 3.6W 1800K dimmable gold
- Gold-lusted surface
- Efficient LED technology
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 142 mm |
| diameter | 64 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Gold |
| material | Glass |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | Paulmann Smart Home BLE 500.20, RC Merten MEG 5136-0000, RLC Müller Paladin 873 030 LED, RC Jung 225 T DE, Paulmann Smart Home BLE 500.18, RC Gira 0307 00/I02, RLC Busch-Jäger 6523-U-102, RC Busch-Jäger 6513U-102 |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal lifetime | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| life | 15000 hours |
| Design life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 1800 K |
| Nominal luminous flux | 120 lm |
| Color temperature range | 1800 K |
| Color rendering index | > 70 Ra |
| Rated/useful luminous flux | 120 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 3.6 W |
| Technology | LED |
| Base/socket | E27 |
| Lamp design | Pistons |
| Dimmable | with dimmer R, L, C (universally applicable) |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 13 W |
| Number of components | 1x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 142 mm Width : 120 mm Height : 142 mm Diameter : 64 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Gold |
| Kelvin | 1800 |
| Light source | including |
| Lumen | 120 |
| Watt | 4 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

