





Inner Glow Edition LED bulb inner bulb spiral pattern E27 230V 200lm 4W 1800K gold
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Inner Glow Edition LED bulb inner bulb spiral pattern E27 230V 200lm 4W 1800K gold
- gold lustered surface
- Color temperature: 1800K - gold light
- efficient LED technology
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 165mm |
| diameter | 75mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | gold |
| material | Glass |
| power consumption | |
|---|---|
| power consumption | 5kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Lamp luminous flux maintenance 6,000h | 80% |
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal service life | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| lifespan | 15,000h |
| Rated service life | 15000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 1800K |
| Rated luminous flux (lumens) | 200lm |
| Color temperature range | 1,800K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Rated/useful luminous flux | 200lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 4W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| Base/socket | E27 |
| Design | Candle |
| Equivalent to incandescent lamp | 21 W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Interchangeability | 1 Light source can be replaced by the end user without permanent damage to the lamp. |
| Dimensions |
Length
: 165 mm Height : 165 mm Diameter : 75 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Gold |
| Kelvin | 1800 |
| Light source | including |
| Lumen | 230 |
| Watt | 5 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

