


ilament 230V LED Globe G95 E27 1055lm 9W 2700K Dimmable Clear
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Filament 230V LED Globe G95 E27 1055lm 9W 2700K dimmable Clear
- Dimmable
- Room light all around
- Classically beautiful
- Modern LED technology
- Color temperature: 2700K - warm white
- Ideal for large luminaires
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 140mm |
| diameter | 95mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Clear |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | RC Kopp 8035.0208.0 /8078, RC REV Ritter 501448551, Paulmann Smart Home BLE 500.20, RC Merten MEG 5136-0000, RC Jung 225 T DE, Paulmann Smart Home BLE 500.18, RC Gira 0307 00/I02, RLC Müller Paladin 873, RLC r 6523-U-102, RC Busch-Jäger 6513U-102 |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| Energy consumption | 9 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| Lumen maintenance at the end of the nominal life | 75% |
| life | 15,000 hours |
| Design life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 1,055lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Rated/Useful luminous flux | 1055lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 9W |
| Technology | LED |
| Base/Socket | E27 |
| Dimmable | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Equivalent to incandescent lamp | 75W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 140 mm Height : 140 mm Diameter : 95 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Clear |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1055 |
| Watt | 9 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

