




Huntersfield Small Wall Lantern with 1 Light, Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The small 1-liter Huntersfield wall lantern features clean lines and elegant seeded glass. It's made of aluminum, brass, and finished in black. It's IP44 rated.
Warranty : 3 years
Dimensions : H: 479 mm, D: 229 mm, P: 274 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 2.22 kg |
| guarantee | 3 years |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black |
| Family | Huntersfield |
| Width | 178 mm |
| Product weight | 1.64 |
| diameter | 178 mm |
| Installation height | 351 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 218 mm |
| Building materials | aluminum, clear seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 479 mm D: 229 mm P: 274 mm |
| Carton dimensions | 28 x 23.5 x 33 cm |
| Dimensions |
Width
: 178mm mm Height : 351mm mm Diameter : 178mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443339 |

Huntersfield Small Wall Lantern with 1 Light, Black
Sale price142,80 €
