




HomeSpa LED recessed light Calla basic set swiveling IP65 round 90mm 30° 10x6W 10x530lm 230V 4000K matt white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
HomeSpa LED recessed light Calla basic set swiveling IP65 round 90mm 30° 10x6W 10x530lm 230V 4000K matt white
- Color temperature: 4000K - neutral white
- IP65 jet water protected for wet rooms or outdoors
- with swiveling spots for optimal illumination
- for the 230V direct connection
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 30mm |
| Installation depth | 45mm |
| Dimension (height x width x depth) | H: 5mm |
| diameter | 90mm |
| Installation opening | 68mm |
| shape | around |
| Minimum cavity depth | 30mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White matt |
| material | plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 4000K |
| Beam angle | 100° |
| Rated luminous flux (lumens) | 530lm |
| Luminous flux LED module | 680lm |
| Color temperature range | 4,000K |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 6W |
| Dimmable | No |
| Swivel range | 30° |
| Technology | LED |
| IP protection | IP65 ceiling mounting |
| Equivalent to incandescent lamp | 53W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 10x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 11VA |
| Dimensions | Diameter : 90 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 530 |
| IP rating | IP65 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

