





HomeSpa LED recessed light Calla set of 3 swiveling IP65 round 90mm 30° 5.5W 360lm 230V White Switch White
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
HomeSpa LED recessed light Calla set of 3 swiveling IP65 round 90mm 30° 5.5W 360lm 230V White Switch White
- Whiteswitch - the color temperature can be adjusted by pressing the wall switch several times
- Color temperature: 2700K - warm white to 6500K - daylight white
- IP65 jet water protected for wet rooms or outdoors
- with swiveling spots for optimal illumination
- for the 230V direct connection
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 30mm |
| Installation depth | 45mm |
| Dimension (height x width x depth) | H: 50mm |
| diameter | 90mm |
| Installation opening | 68mm |
| shape | around |
| Minimum cavity depth | 30mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | plastic |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Color change | White Switch |
| Beam angle | 100° |
| Rated luminous flux (lumens) | 360lm |
| Luminous flux LED module | 520lm |
| Color temperature range | 2,700 - 6,500K |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 5.5W |
| Dimmable | No |
| Swivel range | 30° |
| Technology | LED |
| IP protection | IP65 ceiling mounting |
| Equivalent to incandescent lamp | 43 W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|5 Operating device can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| absorbed power | 5.5W |
| Dimensions | Diameter : 90 mm |
| Dimmable | No |
| Color | White |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 400 |
| IP rating | IP65 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

