


HomeSpa LED ceiling light Casca White 16W WhiteSwitch 3,000K
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
HomeSpa – your bathroom, your light!
- Uniform room light based on the latest LED technology
- with integrated LED light source
- Whiteswitch - the colour temperature can be adjusted by pressing the wall switch several times
- Color temperature: 2700K - warm white to 6500K - daylight white
| Dimensions (height x width x depth): | H: 71mm |
| Nominal luminous flux (lumens): | 1,500lm |
| Can be used with the following dimmers: | RC Busch-Jäger 6513U-102, RC Gira 0307 00/I02, RC Jung 225 T DE, RC Merten MEG 5136-0000, RC REV Ritter 501448551 |
| Life: | 30,000 hours |
| Including bulbs: | ✓ |
| Installation location recommendation: | Wall and ceiling mounting |
| Form: | around |
| Diameter: | 300mm |
| Luminous flux LED module: | 2300lm |
| Color change: | White Switch |
| Ignition time <: | 0s |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Color temperature range: | 3,000 - 6,500 K |
| Equivalent to incandescent lamp: | 98.9W |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Technology: | LED |
| Color: | White |
| Watt: | 16W |
| Number of components: | 1x |
| Protection class: | Protection class II |
| IP protection: | IP44 ceiling mounting |
| Power consumption: | 18W |
| Marketing type: | Single component |
| Tension: | 230V |
| Material: | Plastic, metal |
| Dimmability: | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Dimming: | with dimmer |
| Dimensions |
Length
: 71 mm Height : 71 mm Diameter : 300 mm |
| Dimmable | No |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1500 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

