





Hinkley Cedric Flush Small Mount - Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Cedric effortlessly exudes a calm, serene, and serene presence. Its sleek silhouette is enhanced with a glossy finish. The powerful light output, radiating through high-quality etched opal glass, ensures that this modern design combines style with substance.
Warranty: Standard 2-year warranty
Dimensions: H: 122 mm, D: 305 mm
| feature | Description |
|---|---|
| brand | Hinkley |
| Packaging weight | 4.00 kg |
| guarantee | Standard 2-year warranty |
| Suitable for | Interior |
| Tension | 220–240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| surface | Black |
| series | Cedric |
| Width | 305 mm |
| Product weight | 3 kg |
| diameter | 305 mm |
| Mounting height | 122 mm |
| Protection class | Class I |
| Materials | steel, opal glass |
| Integrated LED | No |
| Bulbs included | No |
| Maximum performance | 40 W |
| Number of bulbs | 2 |
| Version | E27 |
| Dimmable version | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 122 mm, D: 305 mm |
| Packaging dimensions | 361 x 36.1 x 20.6 cm |
| Umbrella color | opal |
| Umbrella material | Etched opal glass |
| Dimensions |
Width
: 305 mm Diameter : 305 mm |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 220-240 |
| Watt | 40 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z o.o. ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441439 |

Hinkley Cedric Flush Small Mount - Black
Sale price174,93 €
