









Hinkley Arco linear LED pendant light - Heritage Brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Simply chic, Arco's clean, minimalist silhouette features a folded metal shade and decorative knobs in a Heritage Brass finish. Heavy, clear fluted glass with an etched interior gently diffuses the light from the integrated LEDs.
Dimensions: H: 117mm W: 1168mm D: 112mm Min/Max slope: 442mm - 2042mm
Warranty: Standard 2-year warranty
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Package weight | 10.55 kg |
| guarantee | Standard 2-year warranty |
| Suitable location | Interior |
| Tension | 220–240 V 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| surface | Heritage Brass |
| series | Arco |
| Width | 1168 mm |
| Product weight | 8.35 kg |
| diameter | 1168 mm |
| Mounting height | 117 mm |
| Protection class | Class I |
| Minimal suspension | 442 mm |
| Maximum suspension | 2042 mm |
| depth | 112 mm |
| Materials | Steel, heavily ribbed glass |
| Integrated LED | Yes |
| Lamp(s) included | Yes |
| LED color temperature | 3000 K |
| LED lumens | 2150 lm |
| Maximum performance | 43 W |
| base | Integrated LED |
| Dimmable light source | Not dimmable |
| Product dimensions | H: 117 mm W: 1168 mm D: 112 mm Min/Max suspension: 442 mm - 2042 mm |
| Package dimensions | 130 x 21 x 37 cm |
| Umbrella color | Heritage Brass |
| Umbrella material | Steel |
| Dimensions |
Width
: 1168 mm Height : 117 mm Diameter : 1168 mm |
| Dimmable | Yes |
| Kelvin | 3000 |
| Lumen | 2150 |
| Voltage | 220-240 |
| Watt | 43 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z o.o. ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441439 |

Hinkley Arco linear LED pendant light - Heritage Brass
Sale price770,53 €
