




Hendrik 2-light wall light - Polished chrome
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Hendrik collection is a beautiful family of modern LED bathroom fixtures. Satin opal glass combined with polished chrome creates a stunning palette of pure colors. IP44 rated.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 197 mm W: 367 mm D: 163 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 2.19 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Interior / Bathroom |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished chrome |
| Family | Henry |
| Width | 367 mm |
| Product weight | 1.97 |
| Installation height | 197 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 163 mm |
| Building materials | made of steel, opal glass |
| Color rendering CRI | 80 |
| Hours | 25000 |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | 2 x 3W LED G9 |
| LED color temperature | 3000k |
| LED lumens | 300Lm each |
| Maximum wattage | LED light with 3 W |
| Number of lamps | 2 |
| socket | G9 |
| Watt equivalent | 28 W |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 197 mm W: 367 mm D: 163 mm |
| Carton dimensions | 42.5 x 31.8 x 19.7 cm |
| Width of the back plate | 114.3 mm |
| Height of the back plate | 165.1 mm |
| Dimensions |
Width
: 367mm mm Height : 197mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | chrome |
| Kelvin | 3000k |
| Lifetime | 25000 |
| Light source | inklusive |
| Lumen | 300Lm each |
| Socket | G9 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442311 |

Hendrik 2-light wall light - Polished chrome
Sale price128,52 €
