




Harper 3-light medium-sized semi-ceiling light - Heritage brass, steel, opal glass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Harper's elegant retro design enhances the traditional semi-flush tub with unique opal glass enclosed by a striking metal ring, as well as decorative knobs available in polished chrome or traditional brass.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 253 mm, D: 456 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 5.45 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Traditional brass |
| Family | Harper |
| Width | 456 mm |
| Product weight | 4.91 |
| diameter | 456 mm |
| Installation height | 253 mm |
| Class | Class I |
| Ceiling tile paint | Traditional brass |
| Building materials | steel, etched opal glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 253 mm D: 456 mm |
| Carton dimensions | 50 x 49.5 x 37 cm |
| Dimensions |
Width
: 456mm mm Height : 253mm mm Diameter : 456mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442289 |

