





Large wall light Zolon - chrome
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Cubist movement has returned with the Zolon bathroom collection. The rectangular, linear rail is illuminated with LED lights, creating lighting effects in the smallest of spaces. The grid pattern on the front completes the geometric look. Hang the rail either horizontally or use two vertically hung rails to frame a mirror. IP44 rated.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 127 mm W: 614 mm D: 100 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 3.90 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Interior / Bathroom |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | chrome |
| Family | Zolon |
| Width | 614 mm |
| Product weight | 3.51 |
| Installation height | 127 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 100 mm |
| Building materials | mild steel, opal glass |
| Integrated LED | Yes |
| Lamp(s) included | 4 x 28 W integrated LED |
| LED color temperature | 3000k |
| LED lumens | 2400 lumens |
| Maximum wattage | 28 W |
| Number of lamps | 4 |
| socket | Integrated LED |
| Dimmable light | Not dimmable |
| Product used up | Yes |
| Technical data | H: 127 mm W: 614 mm D: 100 mm |
| Carton dimensions | 13 x 62 x 4 cm |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442673 |

Large wall light Zolon - chrome
Sale price187,50 €
