




Grand Bank 1-Light Outdoor Wall Light – Antique Grey Distressed Finish and Brushed Aluminum
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The striking 1-light wall light from the Grand Bank collection makes a bold statement. Its distressed antique gray finish and clear glass accent any room in your home. This new addition is IP44-rated and suitable for bathrooms or outdoor use.
Warranty : 3 years
Dimensions : H: 261 mm, D: 206 mm, P: 238 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 1.60 kg |
| guarantee | 3 years |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Antique grey in used look and brushed aluminium |
| Family | Large bank |
| Width | 206 mm |
| Product weight | 1.1 |
| diameter | 206 mm |
| Installation height | 261 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 238 mm |
| Building materials | aluminum, clear seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling tile width/diameter | 133 mm |
| Technical data | H: 261 mm D: 206 mm P: 238 mm |
| Carton dimensions | 31 x 27.5 x 32.5 cm |
| Dimensions |
Width
: 206mm mm Height : 261mm mm Diameter : 206mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442240 |

