






Cooper medium curved wall light with aged brass backplate and ivory shade
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Cooper is a curved half-moon wall light available from stock with an ivory faux silk shade. Choose from three different size options with a polished chrome or aged brass backplate. Additional shade colors and custom shade options can be found in our shade catalog.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 230 mm W: 290 mm D: 128 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 1.25 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Aged brass |
| Family | cooper |
| Width | 290 mm |
| Product weight | 0.85 |
| Installation height | 230 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 128 mm |
| Building materials | Steel, ivory artificial silk lampshade |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 230 mm W: 290 mm D: 128 mm |
| Carton dimensions | 49 x 49 x 34.5 cm |
| Color depth | 128 mm |
| Umbrella width/diameter | 290 mm |
| Umbrella height | 230 mm |
| Umbrella color | ivory |
| Width of the back plate | 126 mm |
| Height of the back plate | 183 mm |
| Dimensions |
Width
: 290mm mm Height : 230mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Brass |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240v |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441278 |

Cooper medium curved wall light with aged brass backplate and ivory shade
Sale price109,48 €
