



Galeria LED picture light Beam 2700K 685lm 230V 8W brushed nickel/chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Galeria LED picture light Beam 2700K 685lm 230V 8W brushed nickel/chrome
- individually adjustable using two joints
- ideal for evenly illuminating images
- Color temperature: 2700K - warm white
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 46 x W: 450 x D: 190mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Chrome, brushed nickel |
| material | metal |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Wall mounting |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Rated service life | 30000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Beam angle | 100° |
| Rated luminous flux (lumens) | 685lm |
| Luminous flux LED module | 850lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Beam angle LED module | 114° |
| Light intensity | 350cd |
| Rated/useful luminous flux | 685lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 8W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| Equivalent to incandescent lamp | 62W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|5 Operating device can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 12.6VA |
| Transformer height | 23mm |
| Transformer width | 39mm |
| Transformer depth | 88mm |
| Dimensions |
Length
: 46 mm Width : 450 mm Height : 46 mm |
| Dimmable | No |
| Color | brushed nickel, chrome |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 580 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

