



Galeria Beam 2700K 1050lm 230V 11W brushed nickel/chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Galeria LED picture light Beam 2700K 1050lm 230V 11W brushed nickel/chrome
- Individually adjustable by two joints
- Ideal for even illumination of images
- Color temperature: 2700K - Warm white
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional incandescent lamps
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 46 x W: 585 x D: 190 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Chrome, brushed nickel |
| material | metal |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Wall mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Design life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Beam angle | 100° |
| Nominal luminous flux | 1050 lm |
| Luminous flux LED module | 1250 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Beam angle LED module | 114 ° |
| Light intensity range | 430 cd |
| Rated/useful luminous flux | 1050 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 11 W |
| Technology | LED |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Total width | 585 mm |
| Equivalent to incandescent lamp | 85 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable; the luminaire must be replaced.|5 The control gear can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 12.5 W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 18.6 VA |
| Transformer height | 23 mm |
| Transformer width | 39 mm |
| Transformer depth | 88 mm |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 46 mm Width : 1050 mm Height : 46 mm |
| Dimmable | No |
| Color | brushed nickel, chrome |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1050 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

