



Furniture lights Clever Connect Driver max. 12W 12V DC incl 3-way distributor white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Lighting upgrade made easy
- Energy-efficient electronic ballast with long service life
- Including power cable with Euro plug
- Simple plug-in system for easy installation
| Transformer power: | 12VA |
| Rated power: | 12W |
| Max. power: | max. 12W |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 18 x W: 72 x D: 31 mm |
| Ignition time <: | 0s |
| Design life: | 30000 hours |
| Life: | 30,000 hours |
| Protection class: | Protection class II |
| Color: | White |
| Material: | plastic |
| Tension: | 230/12V |
| Power plug: | Euro plug |
| TÜV: | Transformer TÜV tested |
| Technology: | Accessories without bulbs |
| Dimensions |
Length
: 18 mm Width : 72 mm Height : 18 mm |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

