





Freeport 1-Light Large Wall Lantern - Textured Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Freeport offers a classic New England design for timeless, traditional style. Constructed of weather-resistant composite material and finished in textured black with clear seeded glass. IP44 rated.
Warranty : 5 years
Dimensions : H: 241 mm W: 641 mm D: 191 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 2.81 kg |
| guarantee | 5 years |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Structured black |
| Family | Freeport |
| Width | 257 mm |
| Product weight | 1.96 |
| diameter | 257 mm |
| Installation height | 389 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 288 mm |
| Building materials | Weather-resistant composite material, clear seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 241 mm W: 641 mm D: 191 mm |
| Carton dimensions | 34 x 31 x 46cm |
| Dimensions |
Width
: 257mm mm Height : 389mm mm Diameter : 257mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443266 |

Freeport 1-Light Large Wall Lantern - Textured Black
Sale price171,36 €
