




Fletcher 26" Flush - Polished Chrome with Ivory Shade
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Fletcher is a ceiling light with an ivory faux silk lampshade. Choose from 6 different size options. It features a glossy white acrylic diffuser, secured with a polished chrome or aged brass central finial. Additional shade color options can be found in our lampshade catalog.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 272 mm, D: 660 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 9.70 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished chrome with ivory shade |
| Family | Fletcher Flush |
| Width | 660 mm |
| Product weight | 8.73 |
| diameter | 660 mm |
| Installation height | 272 mm |
| Class | Class I |
| Maximum waste | 272 mm |
| Build Materials | Steel, Faux Silk & Acrylic Opal Diffuser |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum wattage | 60W |
| Number of lamps | 5 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling Pan Width/Dia | 150mm |
| Product Dimensions | H: 272mm D: 660mm |
| Box Dimensions | 71 x 70 x 51.5cm |
| Height Adjustable | No |
| Shade Depth | 660mm |
| Shade Width/Diameter | 660mm |
| Shade Height | 272mm |
| Shade Color | Ivory |
| Dimensions |
Width
: 660mm mm Height : 272mm mm Diameter : 660mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240v |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442138 |

Fletcher 26" Flush - Polished Chrome with Ivory Shade
Sale price331,53 €
