



Finsbury Park Medium 3-Light Pendant Light in Polished Nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The classic Finsbury Park family is a traditionally handcrafted range of lanterns in a polished nickel finish, featuring telescopic poles to allow height adjustment for lower ceilings.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 275 mm, D: 275 mm, Min./Max. Depth: 520 mm – 720 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 4.08 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished nickel |
| Family | Finsbury Park |
| Width | 275 mm |
| Product weight | 3.67 |
| diameter | 275 mm |
| Installation height | 275 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 520 mm |
| Maximum waste | 720 mm |
| Ceiling tile paint | Polished nickel |
| Building materials | made of steel, made of glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 275mm D: 275mm Min/Max Depth: 520mm - 720mm |
| Box Dimensions | 49 x 43 x 34cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Dimensions |
Width
: 275mm mm Height : 275mm mm Diameter : 275mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442121 |

Finsbury Park Medium 3-Light Pendant Light in Polished Nickel
Sale price224,91 €
