

Filament 230V LED Drop E14 2x470lm 2x4.8W 4000K Matt
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Filament 230V LED Drop E14 2x470lm 2x4.8W 4000K Matt
- Color temperature: 4000K - neutral white
- For all small lamps with E14
- Efficient LED technology
- Classically beautiful
- Room light all around
- Warm and homely light in the style of the carbon filament
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 78 mm |
| diameter | 45 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Frosted |
| material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal lifetime | 75% |
| life | 15000 hours |
| Design life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 4000 K |
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Color temperature range | 4000 K |
| Color consistency | SDCM 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Rated/useful luminous flux | 470 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4.8 W |
| Technology | LED |
| Base/socket | E14 |
| Lamp design | drops |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 40 W |
| Number of components | 2x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 78 mm Width : 470 mm Height : 78 mm Diameter : 45 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Frosted |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 470 |
| Watt | 5 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

