





Filament 230V LED bulb E27 2x470lm 2x5W 2700K clear
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Filament 230V LED bulb E27 2x470lm 2x5W 2700K clear
- Retro AGL in a trendy vintage look
- Warm and homely light in the style of the carbon filament
- Color temperature: 2700K - Warm white
- Efficient LED technology
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 108 mm |
| diameter | 60 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Clear |
| material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal lifetime | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| life | 15000 hours |
| Design life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Color consistency | SDCM 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Rated/useful luminous flux | 470 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 5 W |
| Technology | LED |
| Base/socket | E27 |
| Lamp design | Standard form |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 40 W |
| Number of components | 2x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 108 mm Width : 470 mm Height : 108 mm Diameter : 60 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Clear |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 470 |
| Watt | 5 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

