





EntertainLED USB LED Strip TV lighting 75 inches 3.1m 5W 60LEDs/m RGB+
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
EntertainLED USB LED Strip TV lighting 75 inches 3.1m 5W 60LEDs/m RGB+
- The memory function stores the last level used until the next switch-on
- TV backlight for 75 inch TV
- Color change RGB
- Plug-in USB port
- Plug 'n' Play - ready-to-use strip set
- Energy-saving LED technology (saves up to 80% compared to conventional light bulbs)
- Simple plug-in system for easy installation
- Not expandable
- Cannot be combined with YourLED and MaxLED strips
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 2 x W: 10 x mm |
| length | 3.1m |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | plastic |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color change | RGB Rainbow, color changing RGB |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 5W |
| Dimmable | Yes |
| Technology | LED |
| Dimming | with remote |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Number of LEDs per meter | 60 |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| absorbed power | 5W |
| Accesories | |
|---|---|
| remote control | remote control |
| Dimensions |
Length
: 2 mm Width : 10 mm Height : 2 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

