






English Bridle 3-Light Medium Wall Lantern - Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
This lantern collection reflects the charm of English country living combined with the grace of a stately home. Clear, seeded glass combines a clean look with old-world charm. English Bridle is available in British Bronze or Black.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 502 mm W: 216 mm D: 267 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 3.34 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black |
| Family | English bridle |
| Width | 216 mm |
| Product weight | 3.01 |
| Installation height | 502 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 267 mm |
| Building materials | Cast aluminum, seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 502 mm W: 216 mm D: 267 mm |
| Carton dimensions | 37 x 50 x 35 cm |
| Width of the back plate | 135 mm |
| Rear panel projection | 24 mm |
| Height of the back plate | 263 mm |
| Dimensions |
Width
: 216mm mm Height : 502mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443254 |

English Bridle 3-Light Medium Wall Lantern - Black
Sale price262,40 €
