





Nova Plus recessed light, pivoting, IP65, round, 93mm, 30°, GU5.3 / GU10, max. 35W, 230/12V, dimmable, matt white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Nova Plus recessed light, pivoting, IP65, round, 93mm, 30°, GU5.3 / GU10, max. 35W, 230/12V, dimmable, matt white
- Single light
- With swiveling spots for optimal illumination
- Easy insertion of the lamp without snap ring
- Don’t forget to order the matching light bulb at the same time!
- Sockets for GU10 and GU5.3 included
- IP protection: IP65 – jet-proof
- For ceiling mounting
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 45-75 mm |
| Installation depth range | 60-90 mm |
| diameter | 93 mm |
| Installation opening | 83 mm |
| form | around |
| Minimum cavity depth | 45 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Matt white |
| material | aluminum zinc |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Swivel range | 30° |
| Technology | Lamp without light source |
| Base/socket | GU5.3 / GU10 |
| IP protection | IP65 ceiling mounting |
| Dimmable | The lamp is dimmable; the dimmability depends on the type of lamp and ballast used. |
| Including light bulbs | no |
| Max. power range | max. 35 W |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 1 Light source can be replaced by end users without permanent damage to the luminaire. |
| Markings | |
|---|---|
| MM character | MM character |
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Ready for smart | true |
| Dimensions | Diameter : 93 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP65 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.





