

EBL Set Nova round rigid LED IP44 3x6.5W2700K 230V GU10 51mm iron brushed/aluminium recessed spotlight
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
IP44 splash-proof
- including replaceable LED light source
- Color temperature: 2700K - warm white
- easy insertion of the lamp without a snap ring
- for the 230V direct connection


| O: | 78mm |
| Installation depth: | 75mm |
| Cavity depth: | 60mm |
| Installation opening: | 68mm |
| Marketing type: | set |
| Bulbs included: | ✓ |
| Tension: | 230V |
| Color: | White |
| Material: | Aluminum |
| Shape: | around |
| Dimmable: | No |
| IP protection: | IP44 ceiling mounting |
| MM characters: | MM sign |
| Stainless: | Rustproof aluminum |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 15,000 hours |
| Equipment: | 6.5W |
| Number of equipment: | 3x |
| Beam angle: | 38° |
| Beam angle up to: | 38° |
| Energy efficiency class (A++ to E): | A+ |
| Color consistency: | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Color temperature: | 2700K, 2,700K |
| Base/socket: | GU10 |
| Equivalent to incandescent lamp: | 32W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 460 lm |
| Minimum cavity depth: | 60mm |
| Dimensions | Diameter : 78 mm |
| Dimmable | No |
| Color | brushed iron |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 460 |
| Watt | 7 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

