

EBL Set Nova rd black LED 3stepdim 3x6.5W230V GU10 51mm aluminum turned/aluminium
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
IP23 spray water protected
- including replaceable LED light source
- Color temperature: 2700K - warm white
- easy insertion of the lamp without a snap ring
- for the 230V direct connection
- Dimmable in 3 levels with a standard light switch




| O: | 84mm |
| Installation depth: | 90mm |
| Cavity depth: | 75mm |
| Swivel range: | 50° |
| Installation opening: | 68mm |
| Marketing type: | set |
| Bulbs included: | ✓ |
| Tension: | 230V |
| Color: | Turned aluminum |
| Material: | Aluminum |
| Shape: | around |
| Dimmable: | Yes |
| Dimming: | Dimmable with a normal 3 step light switch |
| IP protection: | IP23 ceiling mounting |
| MM characters: | MM sign |
| Stainless: | Rustproof aluminum |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 15,000 hours |
| Equipment: | 6.5W |
| Number of equipment: | 3x |
| Beam angle: | 38° |
| Beam angle up to: | 38° |
| Energy efficiency class (A++ to E): | A+ |
| Color consistency: | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Color temperature: | 2700K, 2,700K |
| Base/socket: | GU10 |
| Equivalent to incandescent lamp: | 32W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 460 lm |
| Minimum cavity depth: | 75mm |
| Dimensions | Diameter : 84 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | aluminum turned |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 460 |
| Watt | 7 |
| IP rating | IP23 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

